„Wie is in godsnaam Jeremie Frimpong?”

Idén már csak a Chelsea kiharangom maradt hátra, amit Arnold bejelentése beárnyékolt. Röviden összefoglalom nektek: Endo mémek, Konaté örömködése a szurkolókkal ésatöbbi, max. valamikor nyár közepén, amikor kifogytunk az ötletekből kiadom platinalemezen. Köszönöm a figyelmet.

De hogy jó hír is legyen. Elkezdődött az MC Hanyag offseason, valószínűleg több „ki a tököm” típusú posztokkal. Jóval hamarabb is mint hittem. Welkom Frimpong posztomban válaszolok a mindenki által feltett, sokak által már megválaszolt fő kérdésre…”Ki az isten nyíla is ez az ember?”

1.fejezet: Karrier gyorstalpaló

Frimpong 2000.december 10-én született erre a csodálatos világra, hála a magasságos istennek mind megúsztuk a Y2K-t. Nagy szerencséjére Amszterdamban született, viszont még gyerekkorában Angliába költözött.

Angliában 9 éves kora óta a Manchester City akadémiáján pallérozódott, érdeklődött iránta a Liverpool is, de a szülei elhelyezkedése miatt ez nem volt opció. 9 évet töltött a strandkorlátkékeknél (az UEFA szabályok szerint homegrown igazolásnak minősül, 1v1-ben pótoljuk így Trentet ezen a listán).

2019-ben távozott a Citytől, a Celtic színeiben folytatta, majd rá két évre, 2021-ben igazolta le a Leverkusen 11 millió euróért.

Aki innen nem tudja fejből már, hogy hány gólt lőtt a Bayern ellen, milyenek az eddigi karrierstatjai, az egy barlangban élt 2023/24-ben, vagy nem követi a farmerligákat. És így még arról is lemaradt, hogy Frimpong német bajnok lett, amiben kulcsszerepet vállalt. Beleértve olyan kulcsfigurákat, mint Wirtz, Grimaldo, az akkori Boniface, Tapsoba, azt a Leverkusent öröm volt nézni, Frimponggal együtt. Egy támadó szellemű wingback, 14 góllal és 12 assisttal járult hozzá ahhoz a csoda szezonhoz.

Az ezt következő szezonban ő és a Leverkusen is visszább esett egy szintet, nem történt más, egyszerűen a Bundesliga és a BL együtt sok volt ennek a keretnek és nem nyertek annyi meccset a halálból.

Ennyit is az alapokról, most hogy mindenki bemelegedett olyan infókkal, amiket már mindenki tudott vagy senkit sem érdekel, nézzük meg, milyen játékosról is beszélünk.

2. fejezet: Játékosprofil

I.rész: Cselgép, passzgép, de mindenek előtt egy labdacipelő formula 1 autó 

Jeremie biztosan sok pipát kapott az analitikus csapattól. Mint mindig, most is alapoknál kezdem, 24 éves, azaz a legjobb évei most következnek, de nem kell időt adni, hogy készen álljon a kezdőre, tipikus Liverpool move.

A szerződés, mit Leverkusenben kínáltak neki valszeg konstans elélvezésre adott okot Hugheséknak. 35 millió fontos kivásárlási záradék, rugalmas feltételekkel, hogyan fizetjük ki. Release Clause és 35 million FC hírwego, végtelenül adom. Adva van a homegrown státusz is.

Emellett jó ember, szociális, spanolgat Gravennel, VVD-vel és Gakpoval is a válogatottban.

Főbb attribútumait McAllister padawanjaként így tudnám összefoglalni:

  • hipergyors
  • rendkívül néger

Mivel ez önmagában még kevés, Trenthez mérten érdemes összehasonlítani, mi várható tőle.

Kezdjük az elején: Nem egy Trent-Alexander Arnoldot fogunk kapni.  Opta adatok alapján Jeremie fele annyi passzt vállal Trenthez képest, hosszú passzokban meg még annyit se.

Trent számai fent vs Frimpong számai lent

Hosszúpasszokból (= olyan passzból, ami 32 méternél tovább utazott a levegőben) szignifikánsan kevesebbet fogunk látni, Trent 286 hosszú passza ebben az idényben kiemelkedő, a 42%-os sikerességét pedig kevesen tudnák hozni.

Frimpong hozzáképest 32 hosszúpaszt vállalt. Alapvetően még érthető lenne, mert előrébb játszik, de amikor 2021-22-ben fullback volt, akkor sem vállalt többet 77-nél. Ő egyszerűen nem ezt a stílust képviseli.

Amíg Trent játéka abban teljesedett ki, hogy egyedi hollywood passzokat adott, Frimpong inkább az a kategória, aki többet cipeli a labdát, körbeautózza a védelmet, felfut a szélre, körbeautózza a védelmet, rámegy 1v1-ben a fullbackre, körbeautózza a védelmet.

Remélem ennyi jellemző között eléggé ki tudtam emelni, hogy körbeautózza a védelmet.

 

Jobb napjain: Frimpong vs minden Bundás fullback

Kifejtem jobban: Az opta labdavezetés definiciója alapján az számít labdavezetésnek, ha a játékos 5 vagy több métert tett meg a lasztival. Ilyen értelemben Frimpong átlaga 8,3 méter volt 278 labdavezetésből. Ebből 192 progresszív labdavezetést szerzett, ami Alexander Arnoldhoz képest kiemelkedő, ő 63 progresszív labdavezetést vállalt. A Bundesligában sokan vannak, akik elérték vagy túl is haladtak az átlagán. Viszont ebből a 192 labdavezetésből 109 alkalom volt, amikor legalább 10 métert haladt a lasztival. Azaz lefordítva a futball konyhanyelvére, ha elindult, nehéz volt megállítani.

Ez nem változott sokat, amikor még RB-t játszott 2021-ben, ott az átlaga 354 labdavezetésből 9.7 méter volt.

Ha valami Trent mellett szólt Liverpoolos karrierje során, azok a beadásai. És bár Frimpong nem egy tipikus set piece taker figura, sokat ad be nyílt helyzetből.

22 sikeres 116 próbálkozásból a Bundásban is igencsak kevés. Örülhetünk, hogy van játékkedve, lubickol elöl, de van még mit csiszolni rajta ilyen téren.

Összegezve, Trent a buildup alapja volt, aki hosszú labdákkal indította a társakat. Ellentétben Frimpong a build upban a fogadó játékos szerepét tölti majd be inkább, ez fix, erre az erősségére tudunk kell építkezni a jövőben. Az a csokker, aki befut a védők mögé, hogy aztán bepasszoljon egy társnak, vagy megcsinálja önmaga a helyzetet.

Egyik gyengéje volt még Kusenes karrierje kezdetén, hogy amikor megkapta a labdát, nem igazán találta a gyors és helyes döntést (ez ismerős valahonnan). Ezen bőven csiszolt, sokkal gyorsabb lett döntéshozatalban és a direkt, hatékony megoldásokat választja inkább. 1-1 szemléltető példán mutatnám be ezt.

I.példa: Frimpong vs. Hoffenheim:

1.lépés: megszerzi a labdát, odaadja Tapsobanak, a hátsó RCB-nek

2. lépés Elindítja az önálló akcióját a jobboldalon, amíg a társak szervezkednek (!!) megverte az emberét 1v1-ben.

3. lépés: látja, hogy befutható a 16-os könnyedén, mellette nincs nagyon biztosíték.

 

4. lépés: Befejezi az akciót egymaga.

II.példa: Frimpong vs. Dortmund

1.lépés: Megkapja a labdát, van területe mozogni

 

2.lépés:  Keresi a társat, beadásra készen.

3. lépés: Beadja Schicknek, aki egyszerű, nagyszerű találatot szerez.

Elsőre nem olyan extrém szituáció, szimpla rutin beadásról van szó, de nézd meg a három kép közötti eltelt időt. Élem az ilyen apróságokat, szélvészgyorsan kész a gól.

Mi van még?

Kibontanám mélyebben ezt a róla alkotott gyors és rendkívül néger narratívát. Bundesliga adatok alapján ő futotta a második legtöbb sprintet a német elsőosztályban ebben a szezonban, ebben egyedül Ridle Baku előzte meg.

7. leggyorsabb sprintet vágta ki a ligában, 36.34 km/h-val kapták el a rendőrök, ezzel előzve Alphonso Daviest és Karim Adeyamit. Hogy összevessük az idei Liverpool játékosokkal, nálunk Luis Diaz regisztrálta a leggyorsabb sprintet idén, 34,92 km/h-val zakatolt. Igen, nincs sok speedster a csapatba, igen, erre kurvanagy szükség van, úgyhogy örülünk Frimpongnak.

Védekezési mutatók:

Védekezése valakik szerint csiszolódott kusenes léte alatt, ami ebből fix, hogy sok egyéni edzést végeztek vele, hogy ne csak egy támadó zsoldoskatona legyen, aki kurvagyorsan visszaér, de ötlete sincs, hogy kell a wingbackek védekezői feladatait elvégezni.

Valakik szerint kurva nagy kérdőjel. Pl. Koeman a válogatottban nem játszatja, csak jobb oldali szélsőként, azzal az indokkal, hogy a RB-től elvárja, hogy egyénileg jól védekezzen, Frimpong esetében meg vannak kétségei. Nekem meg megvannak a kétségeim az öreg szakmai tehetségéről, ugyanakkor én is alapvetően ide tartozom, aki úgy véli, Frimpong nem egy erős védekező ember.

Nem is az a kérdés számomra, hogy mennyire jó védő 1v1-ben egy sötét szobában bezárva Vinivel vagy Kvaraval. Tudom, hogy a sebessége megvan, lefutni végre valszeg nem fogják a Semenyo féle arcok, ez ahhoz a TAA-hoz képest nagy upgrade, akit idén láttunk. Azt is figyelembe kell venni, hogy Frimpong fentebb játszik, 53 szerelési kísérletet hajtott végre – fele annyit, amit egy átlag RB megkapott idén a PL-ben – és 13-szor égett meg (24,5%).  Ha már TAA védekező számait hoztam, őt 129 szerelési kísérletből 55 alkalommal kicselezték (42,6%).

A kérdésem inkább arra vonatkozik, hogy passzol majd a játékunkba, illetve, inkább mi hogy passzoljuk a játékot hozzá.

Erről fog szólni az utolsó fejezet.

3.fejezet: Mi lesz véled Liverpool?

Összességében a leírtak, látott videók alapján tetszik is, értem is az igazolást, faszán tudunk vele kontrázni, területet bontani, szereti megnyerni a párharcokat. BL-ben nagyon fasza lesz, de van itt néhány alapkérdés, ami nem hagy nyugodni.

Mi a faszt művelt a fenti szituációban a Dortmund? Egyáltalán mi a jóélet történt a Hoffenheimmel, 15. helyen tanyáznak idén?

Hogyan muzsikálna egy hideg, esős éjjelen egy buszozó posztmodern catenaccio utánzat ellen az ifjú Jeremie?

A két kérdés erősen összefügg. Képzeljük el, hogy egy Nottingham ellen játszunk. Fullba nyomják a Mourinho buszt és a catenaccio ötvözetét. Nem látom magam előtt, hogy egy területvédekezős csapat ellen akkora feature lenne az, hogy ez a csávó ennyire kurvagyors, hogy beszántja a jobboldali területet, mert pont az ilyen csapatoknál a 16-oson belül áll meg a tudomány. Ráadásul ott van Salah, nagyon kitéve a szélre.

Szóval mit is fogunk vele csinálni?…

Az én válaszom, hogy a határai innentől kezdve a Liverpool csillagos ege. Slot taktikai mastermind azért kurvasok mindent kért már a játékosaitól, amire nem gondoltuk, hogy lehetséges. El tudom képzelni, hogy bemegy 4. támadónak halfspacebe, olykor-olykor együtt a jövőbeni LB-vel (aki ilyen értelemben lehet Kerkez, de ennyire még nem szaladnék előre). A feyenoordos Slot fullbackek fő küldetése volt ez még korábban, párharcokat nyertek, területet nyitottak, lehetőségeket kreáltak már csak azzal, hogy befutják ezt a pozíciót.

Az is lehet, hogy inverted wingbacknek használjuk elsősorban. Vagy Salah megy be középre. Nagyjából a 3 finomabb ötvözetét tudom elképzelni, amikor ő lesz RB pozicióban, ellenfelektől függően.

Amit inkább biztosra veszek, az a védekezés vele együtt. Sanszosan Gravenberch lesz a biztosító ember, ami nem egy ördögtől való feladat, lévén volt már CB is többször az idény során. Amit írtam a játékunkról, hova fog érkezni, milyen sorsot szánok neki előre, az egyelőre nagyon sci-fi, érdemes úgy kezelni. Lehet inverted wingbacket nevelünk belőle és nem az eddigi múltjából építjük fel a játékost. Bár ezt emiatt a heatmap miatt nehezen hiszem.

Salah ebben az esetben is többet mehet befele, ideális esetben vagy neki, vagy Frimpongnak lesz sok területe, mert baloldali védők legyenek a talpukon, akik ezt a kettőst levédekezik. Szóval van itt lehetőség az evolúciós fejlődésre, hogy beépítsük ezt az embert, a kérdés persze a hogyan. Feszülten várom.

Zárszóként: Frimpong alacsony kockázat, a mai árak mellett 35 millióért így vagy úgy, de be fog válni. Egy olyan stáb választotta ki, aki tudja milyen szerepet szánnak neki, meg lesz a szerepe a csapatban előbb vagy utóbb. Jól reagált a stáb TAA elengedésére, nagy pont ez Hugheséknak.

Egy mondat maradt hátra a hivatalos posztból: Welkom Frimpong.

 

+1 fejezet: Szauna konklávé az átigazolásokról:

Ötletem sincs kiket igazolunk még, pláne kiket adunk el, egyáltalán hány igazolásunk lesz a szezonban.

Most éppen hazudtam, ötletem mondjuk pont van.

 

Erről, ami azt illetti titeket is megkérdeznélek. Azt mondom, szálljon fel a szauna kokaintól fehér, gözölgő füstje, összeállítunk egy konklávét, aki június 7-ig megállapítja, kiket igazolna.

Idénre egy erős 175 millió fontos alapbüdzsét állapítottunk meg Henry apánkkal a Szaunában folytatott tárgyalások alatt. Ebből azonban mi már levonhatjuk Frimpongot, azaz végsősoron 140 millióval lehet játszani. Ezt lehet költeni igazolásokra, minden mást az eladásból lehet finanszírozni.

Egy fontos kikötést hoztunk: A keretszám max. 1 emberrel lehet több a jelenleginél. Azaz, ha valaki megvesz 2 játékost, egyet el kell adnia. Ha megveszel 3-at, 2-t el kell adnod. És vice versa. Ennyi korlátot kötnénk a játéknak, így nincs az, hogy valaki az extrém Chelsea féle módszertant követi, megvesz +10 játékost, bármiféle korlát nélkül ebből a büdzséből.

vorosfonatszauna@gmail.com email címre lehet küldeni a szektás diplomamunkákat a nyári átigazolási szezonról. Június 7-ig fogadjuk a tartalmakat, nyugodtan írjon aki szeretne, legrosszabb esetben több részletben tesszük közzé a megoldásokat.