Utoljára a Goodisonban
Ha nem sorsolnak minket össze az FA-ben az Evertonnal, akkor egészen biztosan utoljára játszunk velük a Goodisonban. A szerencsésebbek még átsétáltak az Anfieldről a Goodison elé, akik nem, meccsnapon utoljára április 2-án tehetik meg.
Az áprilisi találkozónk egy szerda esti meccs lesz, két szabadnapot elégetve a szerda reggeli járattal kiutazva egy éjszakával, a környékbeli kocsmákat járva elég olcsón ki lehet ezt hozni. Még drágák a repjegyek, de szerintem meglesz ez oda-vissza 60-ból, ha jó időben csípjük el. Éjfél előtt bezárnak a stadion környéki kocsmák, de a belvárosba elsétálva, ami laza egy óra, még egy sör belefér, az utolsó belvárosi helyek 2-kor zárnak, 4-kor megy a busz a reptérre, azzal kicsit csücskös elindulni a hajnali géphez, ha sikerül úgy összekombinálni, ha nem, akkor van még egy napunk egy szép hajnali séta után.
Miért kellene repkedni meccsjegy nélkül?
Mert jövőre már a vízparti stadionjukban (Everton Stadium, semmi emirates vagy hasonló) fognak játszani, ami már többé-kevésbé el is készült. Bizony, az Everton ezzel örökre elbassza a focitörténelem kiemelkedő derbijét. Annyi mindent baszott már el az Everton, Virgil lábát pöcsford, vagy funes mori Origi lábát törte el.
Csak az Everton ekkora szemét?
Nem. Bizonyára emlékeztek rá, hogy a kétezres években nálunk is volt egy új stadion projekt. Az Everon 2006-ban jelentette be az új stadion tervét, de a King’s Dock rekreációja keretében 2003-ban már tettek javaslatot vízparti stadion építésére és azon a helyen végül tényleg egy sportcsarnok épült. New Goodisont építettek volna Kirkbyben, de ez sem jött össze. Szóval az Anfield és a Goodison környékének átalakítása régi sztori és ha őszinte szeretnék lenni, ez eléggé elkerülhetetlennek látszik és mindkét csapat tett erre kisérletet. Mellesleg a Goodison mellett sétálva tényleg egy kicsit olyan volt, mintha a lakótelepen a garázsok közé benéznél mondjuk békaperspektívából.
Régi Fonatosok előnyben, kalandra fel, mielőtt az összes követ az Evertonra vetjük, nézzünk pár szövegrészletet a múltból, vajon mi hogyan éltünk meg egy hasonló változást? A harmadik után lesz egy kép, alatta a megoldások. A szerzők neveit és a poszt dátumát tessék felírni egy papírra még a kép előtt. A nevekre kattintva visszaolvashatók posztok.
„Nem így tett Tom Hicks és George Gillett. A több mint ötven éven keresztül a Moores-család vállalkozásaként üzemelő Liverpool 2007. február 6-án hivatalosan is két amerikaihoz került. Hogy miért pont nekik adták el? Nos ez a mai napig rejtély, egyes feltételezések szerint a szintén elfogadható dubai ajánlattal szemben David Moores személyes(kedő) döntése állt, miszerint „jobb lenne nyugatiaknak adni” a klubot. Az adásvétel egy másik érdekessége, hogy egy szurkolói csoport, név szerint a Share Liverpool is előállt egy 500 milliós ajánlattal, amit 10000 szurkoló 5000 fontos csekkjével óhajtottak finanszírozni, ám – nem túl meglepő módon – nem sikerült a pénzt összeszedni. Az összesen 220 millió fontos ár a klub száz százalékos tulajdonát és 45 millió fontnyi adósságrendező részt foglalt magában, sőt, Hicks és Gillett rögtön ígéretet is tettek, hogy a Liverpool FC új, 60 ezer férőhelyes stadionjához (név szerint a Stanley Park Stadium vagy New Anfield) két hónapon belül hozzálátnak.”
„Lesz egy Stanley Parkunk? És ott hogy mutat majd ez a tábla? THIS IS ANFIELD STANLEY PARK? Merthogy ennek a táblának ott kell lennie. Bárhogy is alakult a csapat sorsa, bárhol értük el a legnagyobb sikereket, és bárhol érték a klubot a legnagyobb tragédiák, Liverpool=Anfield. Nem tudok elképzelni olyan hazai Pool-meccset, amelyik nem a tábla megérintésével kezdődik, béna, szürreális.”
„A lényeg az, hogy a számunkra új stadion/felújítás kérdésként ismert kérdéskör sohasem csak a csapatról és a stadionról szólt, hanem Liverpool városnak a kissé lerobbant L4, azaz Anfield kerületének a megújításáról. Így végig fontos szereplő volt a liverpooli városháza a csapat mellett. Nem véletlen, hogy a többszereplős sztori már-már budapesti metróépítésszerű kanyarokat hoz és időt igényel. (…) A városházát elsősorban a 700 új munkahely és a park-, valamint útfelújítások érdeklik. A fejlesztő csapatot a kialakítandó 250 új ház és az új üzletközpont és hotel. Míg a csapatot nyilvánvalóan a stadionfelújítás.„
thescouser: 2010.10.
donelly 2012.07.
guthmate 2013.07.
Szóval akik már az első okostelefonjukkal is a Fonattal mentek WC-re, azok emlékezhetnek rá, hogy bizony nálunk is állt a bál és bizony, ha lett volna pénzünk rá és nem csesszük el a tulajváltásokat, a Stanley Parkot átszabtuk volna és az Anfield helyén lakóépületek vagy irodaházak állnának. Érdekesség, hogy a Stanley déli része, ahol a beruházást terveztük, a kőkorban az Everton otthona volt, onnan mentek az Anfieldre, majd a mi klubunk megalakulása után a Goodisonba.
Aztán 2010-ben új tulaj érkezett, John W. Henry pedig lehűtötte a kedélyeket, bár még 2012-ben sem tudtuk, hogy mi lesz ennek a vége.
Persze, rühellem az új Everton stadion tervét és a tengerrel körülvett épület pont arra lesz jó, hogy ne lehessen bővíteni, cserébe nem is lesz nagy és mindent szétbasz, hiszen a partról, azaz a város reprezentatív tereinek erős hányadáról egy Everton stadion lesz látható.
Az új stadion 52888 (csak) embert tud majd befogadni, a 2028-as EB egyik helyszíne lesz. A történelmi kikötő védelmi státusza a lehető legmagasabb volt: a világörögség részét képezték. A stadion építésével járó átalakulás miatt a státusz megszűnt. Építészeti értelemben a dokkok, a raktárak, a csatornák megmaradt részei állnak a védelem középpontjában, de minden, ami a környék arculatát meghatározza, ilyen esetben védelem alá esik. Liverpool Maritime Mercantile City néven található az UNESCO listáján, azaz így lehetett megtalálni. Nyilván százéves ipari téglaépületből a szigeten rengeteget láthatunk, viszont a tengeri kereskedelem és Anglia fejlődésének ez a pár négyzetkilométer meghatározó területe volt. Itt kapcsolódott a Brit Birodalom Amerikához, ami kereskedelmi kapcsolat mellett kulturális kapcsolatot is hozott magával. A zenét szokták megemlíteni például – nem véletlen, hogy még a Beatles is pont itt jött létre és nem mondjuk Birminghamben. Töriórába nem megyünk át, nem is a szakmám (nem mintha a foci az lenne), a védelmi státusz megszűnése viszont újabb változások előtt nyithat teret – bár helyi és országos védelmi kategóriák a világörökség mellett is léteznek. Viszont a károgást el sem kezdem, a siránkozást pedig itt fejezem be. Most nem lelkizni kell.
Hanyag kolléga küldte be a fenti videót a szaunába, annyira felfűtötte a kedélyeket, hogy lejjebb kellett csavarni a termosztátot.
Jöjjön az igazi beharang:
Nincs hiszti, jönnek a fizikális srácok
A Castle meccs után Henry papa bezárta a fiúkat a konditerembe és kicsit kibaszták magukat a srácok. Elég volt erre két nap, már rég megszoktrák, hogy két nap van mindenre.
Everton Sean Dyche személyében megtalálta a hozzá illő edzőt, bár szerintem nem lesz belőle Moyes-i kaliber. Most lehet röhögni, de a faszi a kiesés elől menekülő csapatot európai kupáig vezette és én pl. szerettem a csapatát, de amit az Everton nem tud elbaszni, azt elbassza a mú. A tavalyi pontlevonásoknál megint tudtam velük empatizálni, mert rajtuk és a Foresten verte el a port az FA, ahelyett, hogy Manchesterre dobta volna az atomot. De az Evertonnal nem basztak ki. Most 4 vereséggel kezdték a szezont, azóta 9 meccsen 2 alkalommal kaptak ki, utoljára pont a mú ellen 4:0-ra, erre a hétközi fordulóban alaposan felszívták magukat, 4:0-ra verték agyon a Wolverhamptont (az igazsághoz hozzátartozik, hogy 2 öngólt szerzett Craig Dawson).
Az a kellemetlen az egészben, hogy ugyanúgy duplaszűrővel játszanak, mint a Castle (bár a Castle meccsen a whoscored szerint hárman helyezkedtek a középpályán jellemzően – én mondjuk tökre nem ezt láttam), a kékek ugyanúgy oda fognak lépegetni, elmennek majd a falig, de a falról ezúttal le kell pattanniuk. Nálam a Castle meccs belefért, meg tudtuk azt is fordítani, pedig a szarkák úgy jöttek ki a gyepre, hogy a reálon és a cityn átgázoló csapatunknál sokkal meggyőzőbbnek tűntek. Ami a meccs végén történt, azaz a 6. gól, az egy ritka esemény, aki pedig hibázott (Kelleher) idén még nem nagyon baszott el semmit, ellenben nagyban hozzájárul a menetelésünkhöz.
Az Everton viszont a 4. győzelmét zsebelte be mindössze és nincs komoly skalpjuk idén. A Tottenham és a mú volt a két erősebb ellenfelük, mindkétszer 4:0 lett a vége, a Castle ellen sikerült az x. Most nem várok rotált középpályát, mert ha a Castle ellen nem rotáltunk, akkor 7 nappal a Fulham ellen, keddi Girona meccsel Katalóniában már nincs hová sporolni. Kedden tartalékos kezdőt szeretnék látni, szombaton viszont Kelleher, Arnold, Gomez, Roberton, Grav, Jones, Dominik sort várok (Alexist kisárgázták). A lendületet a 60. percben Elliott hozná. Elől Gakpo – Díaz – Salah sor kezdhet.
Az Everon legjobbja idén McNeil, 3 gólja és 3 gólpassza van, 81,4%-os passzpontossága a PL-ben nem kiemelkedő. Elöl Calwert-Lewint kurvajó a levegőben, de sajnos ő is elég tapló, reméljük, hogy Gomezzel szemben nem fog aljaskodni. Az Everton passzjátéka 79%-ban rövid passz, nem rúgdalnak fel mindent eszetlenül. Középen talán Doucouré (31) – Gueye (35) kettős lesz, és talán ez valamivel könnyebb, mint Tonaliék. Tőlünk sokkal magasabb arányú labdabirtoklást várok, nyugodt, domináns első félidővel. A Castle nem játszik nemzetközi kupában, ők lényegesen pihentebbek voltak nálunk, viszont most így a hétközi után talán már az Everton is jobban kivan, az ő keretüket nem heti két meccsre kalibrálták.
Nálunk az egyik nyári igazolás lehet a nyerő ember. Johnny Heitinga ott dolgozik Slot stábjában, abban az eddig igen hatékony és sikeres csapatban, ami a PL és a BL élére tudta legalább aktuális forma alapján repíteni a csapatunkat. Heitinga két irányból izgalmas. Egyrészt 2016-tól 23-ig az Ajaxban dolgozott és volt egy rövid időszak, amikor irányította is a felnőtteket (22 meccs, 2,05 ppg 2023 második felében). Olyan dolgokat olvashatunk róla, mint hogy maga is védő volt, a csapat passzjátékának hátulról való felépítése nagyon fontos neki. Az ellenfél presszingre késztetése bizonyos területeke és az így nyitott területek bejátszása. Emellett – és szerintem nálunk ez lehet a kulcs, biztonságos passzsávok kialakítása a védelem résztvevői között. Ha Heitinga stílusához nyúlunk, akkor egy mélyebben ülő csapatot kapunk, ami látszólag magára húzza az ellenfelet. Chelsea meccs megvan? Messziről akár azt is lehetne mondani, hogy az alapjátékban nagy szerepe van, aztán, mivel segédedző, tehát ő akkor beszél, ha kérdezik, utasítást nem igen ad – a meccs közben már talán nem az ő elképzelése érvényesül és talán nem is feltétlenül van erre szükség, hacsak nem akad a hátsó biztonság kialakítása vagyis nem kell reagálnia a csapatnak az ellenfél letámadására. Arra is érdemes figyelnünk, hogy a hangsúly mennyire áttevődik itt a labdaszerzésről a megelőzésre.
Bizony, Heitinga focija mellett távolodnia kellene a saját kapunktól a labdavesztéseink átlagos helye. Ezek a tendenciák azok, amik többedmagukkal a kontrollt kiadják. Ha valaki talál egy olyan térképet, amin szerepel a szezon eddigi labdaveszéseinek helye, nagyon megköszönném. Azt tanácsolom, mivel egy behúzódós, területszűkítős védelemmel állunk majd szemben, nézzük meg, hogy a hátsó gurigatások után hogyan indulnak a labdakihozatalaink. Illetve mi lehet annak az oka, hogy a hirtelen kulcsszereplővé váló Grav, a szintén holland srác olyat tud – ami most nélkülözhetetlen. Bizony, abban az Ajaxban tanulta a focit, amikor Heitinga is ott dolgozott a fiatalokkal.
Heitinga másik izgalmas háttere a szakmai multájnak irgalmatlan perverzitása. Everton focista volt, Moyes meghatározó hátvédje. Azelőtt az Atleticoban játszott, Quiqe Sánches Flores irányítása alatt. Hozzánk edzőként az WHU-ból érkezett, ahol megint Moyes segítője volt, ezúttal a szakmai stábban.
Értő tekinteteteket a monitorra szegezzétek, jegyzeteljetek, ki a meccs legjobbja, mert zsúfolt december végén megint döntenetek kell.
A meccs szombaton 13:30-kor kezdődik, közös meccsnézés pedig a Red Lads szervezésében a Diamond Hillben (Budapest, Városmajor 88) lesz.