Maláj kommentfogó
A sokkal barátibb és nézhetőbb időpontban délután 14:45 mérik össze fiaink erejüket a Maláj All Star nevezetű csapattal. Bébi tigris simogatós fotót sajnos nem találtam. A meccsel nem fogok foglalkozni, hanem helyette bemutatom a világ foci legnagyobb természetes szakadékát.
Régi elméletem, hogy az angol „kicsik”, akik egyébként a világ leggazdagabb csapatai között vannak, köszönhetően a PL gazdagságának. Két dolog miatt tudnak rendszeresen pontokat szerezni a „nagyobb” angol csapatokkal szemben, mert egyrészt nekik is elég sok pénzük van. Másrészt ők tényleg az életükért küzdenek, mint azt látni fogjuk.
Összehasonlítás gyanánt. BL-t nyerni közvetlen siker és TV díjban cirka 60 millió font. A BL-nem BL különbsége eddig (mert idéntől megnőnek a BL pénzek is) olyan 20-25 millió font vagy semmi volt. Az EL-BL különbség pénzben 20-30 millió font.
Nos a PL-Championship szakadék ezeknél lényegesen nagyobb. A Championshipben 5 millió font körül kapnak TV pénzt a csapatok, míg a PL-ben a legutolsó is 60 millió font felett, így a különbség cirka 60 millió font. Egy Championship csapatnak feljutni a PL-be, többet jelent, mint BL-t nyerni.
Hull City
Megfordítva a dolgot, aki kiesik a PL-ből az iszonyat sok pénztől esik el. A szakadékkal mindenki tisztában van, így hogy a frissen kiesett csapatok kompenzációt kapnak, hogy ne egyből a kezelhetetlen 60 milla legyen a bevétel kiesésük. Ez az úgy nevezett Parachute Payment, ami szó szerint ejtőernyőt jelent a pénzügyi szabadesésükhöz. 4 évig jár jelenleg 25, 20 majd 10 és 10 millió fontot tesz ki. Azaz, így a kiesők most 40 a következő TV deal alatt 65 millió fontot buknak a kieséssel. Ez egyrészt azt jelenti, hogy egyszer feljutni a PL-be minimum 130 millió fontot ér a jelenlegi TV deal alatt. Az új TV deal értelmében meg 165 millió font lesz. Nagyon nagy összeg nem?
Összehasonlításként a szakadék további érzékeltetésére a PL és a Champoinship csapatok bevétele.
Azt láthatjuk, hogy nem meglepően a világ leggazdagabb ligája és másodosztálya között óriási a pénzügyi szakadék (sehol máshol nem ilyen mély a szakadék), így nem csoda, hogy a világ legtermészetesebb módján a tabella második felében mindenki küzd, hajt a kiesés, azaz a megélhetés elvesztésének elkerülése érdekében. Nem csoda ebbe belegondolva, hogy a PL tavaszok rendszeresen hangosak a „meglepő” kiesés elől menekülő pontot, pontokat szerez a nagyobbak ellen sztoriktól.
Mennyire van szó az életükről? Nos, mint említettem nem is a nagy siker sztorik, mint a Swansea és a Southampton, hanem egy egyszeri felliftezés 130 millió fontot ér jelenleg. Éppen ezért a Champonship csapatok a PL feljutás pénzesőjének megvalósítása érdekében. Óriási pénzügyi kockázatokat vállalnak fel. Gyakorlatilag eladják a jövőjüket annak érdekében, hogy egyszer feljussanak.
Ennek jegyében nem ritka, sőt gyakori, hogy csak bérre többet költenek, mint amennyi bevételük van mondván ha egyszer feljutunk, akkor az helyre rakja a mérleget.
Pontosan ugyanebben a szellemben iszonyatos adósság állományokat gyűjtenek össze, hiszen gyakorlatilag senki sincs aki ne lenne legalább az éves bevétele erejéig eladósodva, de a Bolton (több adósságuk van, mint nekünk vagy a Tottenhamnek), Brighton duó annak 10 szeresére rugó adósság hegyet görget magával. Esetükben vagy feljutnak gyorsan vagy csődbe mennek. A kisebb angol csapatok vagy feljutnak vagy elsorvadnak. Ez persze igaz a kieső jelöltekre is vagy bennmaradnak vagy végük. Ennek fényében nem csoda, az az egyébként nem túl logikus dolog, hogy rendszerint van olyan feljutó, aki bennmarad és az sem, hogy a kiesettek nem jutnak vissza egyből.