Ligakupa: foghúzós meccsek és felejthetetlen élmények

Amennyire vissza tudom görgetni a fonatos emlékeimet, a Ligakupa meccsekre érkező beharangok nem eposzi hangvételben íródtak. Ezekre a kommentszekció jobbára a jobb a vas, mintha nem lenne, de csak akkor, ha 0 erőfeszítéssel szerezzük meg hozzáállással reagált néhány romantikus hangvételű hozzászólást leszámítva. Azaz én így emlékszem.

Nekem ez elsőre nem tetszett, aztán egyre inkább igazat adtam a Jacuzzinak. Most viszont mégis bepótolnék valamit az elmaradt romantikából.

2012., hosszabbításban a Cardiff ellen, az elődöntőben a Cityt ütöttük ki.

 

Mi értelme van a 2 hazai és a 3 nemzetközi kupának?

Nézzük a tényeket: a PL évtizedek óta a világ legerősebb bajnoksága. 20 csapatos, és a bajnoki meccsek mellett két kupasorozatot is szerveznek, emellett a legerősebb csapatok nemzetközi kupában is indulnak. Azt akarom ezzel mondani, hogy nem állítom, hogy a Ligakupa az a plusz, ami miatt a PL ott tart, ahol, de ebben a felállásban fejlődött a mai szintre. A PL-ben a végső győzelemre esélyes klubok 4 frontos küzdelemre készülnek nyáron. Igazolási stratégiát, bérstruktúrát és olyan dolgokat, amit a szurkolók néznek, alapvetően befolyásolja a mérkőzésszám és így a Ligakupa is.

Mivel egyik csapat sem lehet jelen egyszerre két nemzetközi kupában, az, hogy már 3 sorozatban lehet a kontinensre vagy messzebb utazni, nem növeli meg a BL-ben és EL-ben küzdő csapatok terhelését. És bár az EL-t le szoktuk nézni, az UEFA kupa győzelmünk a csapat sokat emlegetett sikere, itt a Fonaton is olvastam már olyat, hogy valaki ott kezdett el szurkolni a Poolnak.

Emellett nekünk, akik egyszer sem vezekeltünk a Konfernecialigában, nagyon is jó, hogy nem egy legalább a nemzetközi kupák fordulójában pihent Chelseaval kellett összecsapnunk. A kékek utánunk négy nappal Athénban, a Panatinaikósz ellen léptek pályára, aztán 27-én Castle és a Ligakupában 30-án megint Castle, november 3-án pedig ez EL-ben legénykedő és még ott nyeretlen mú az ellenfelük. Az a mú, ami idén összesen 3 meccset nyert meg és még egyet a Ligakupa első fordulójában a 3. osztály középcsapata, azaz a Barnsley ellen 7:0-ra. A kezdőben Rashford, Garnacho, Eriksen, Antony, Ugarte, Casemiro és nem sorolom. Igen, ők is képesek elkenni valaki száját 7:0-ra. Férfi munka volt, kanyarodjunk vissza.

Egyébként idei Ligakupa újítás, hogy a BL-ben induló csapatok nem kerülhetnek össze EL-ben induló csapatokkal, mi meg kaptunk egy olyan ellenfelet, ami tavaly részben az európai vitézkedés miatt idén nem tudta magát kvalifikálni nemzetközi kupába, játékerejét tekintve viszont idén szerintem ott van a top 6-ban.

A nagy hagyományú angol kupák

Azaz csak az egyik nagy hagyományú, a Ligakupát 1960-ban alapították, 88 évvel az FA kupa létrejötte után. A sorozat első kiírását az Aston Villa nyerte meg és egészen 1975-ig minden évben más-más csapat lett a bajnok. Tehát a kupa első 14 évében 14 különböző csapat nyert vasat, aztán jött az ismétlődés. A mai napig összesen 20 csapat nyert Ligakupát és van négy olyan klub, akik kétszer is döntőbe jutottak, de sosem nyertek. Egyikük az Everton. Azért ez is egy erős érv a sorozat mellett.

Az utolsó kupa Kloppal

Mekkora pluszmunka ez a kluboknak?

A covid után 5 cserét engedélyeztek a csapatoknak, ami 2020 májusa óta meg is maradt a fociban. Ez azt jelenti, hogy egy ügyesen rotáló és elég tág kerettel rendelkező együttes egy meccsen 16 különböző játékost tud a pályára küldeni. A gazdag bajnokságokban a keretméretet ennek megfelelően alakítják, mi is hozunk olyan posztoktra is embert az ifik elé, mint a 6. támadó. Az első Ligakupa fordulóban úgy sikerült kiszaladni a gyepe, hogy Kelleher, Bradley, Gomez, Quansah, Tsimikas, Jones, Endo, Gakpo, Jota, Chiesa, Nunez kezdett. Nem lépett pályára a fix. PL kezdőnkből Van Dijk, Arnold, Dominik, Díaz, de ott ültek a padon. Salah, Alexis, Robertson és Morton pedig beálltak. Gakpo és Jota dupláztak, a 60. percben érkező Salah is vert egy gólt. A PL keretünkből így a mai napig mindenki pályára lépett, mivel Jaros kicsit később Alisson sérülése és Kelleher betegsége kapcsán szintén bekerült a levesbe. A WHU ellen tehát Jota volt az a játékos, aki kezdőbe került és komoly pluszterhelést kapott, ő ugye Lipcsébe már nem utazott a csapattal – persze, nem az első sérülés ez az életében.

A 2012-es győzelem után szebb idők jöttek.

 

Mit ad hozzá nekünk a Ligakupa?

Azt, hogy mit vesz el, tudjuk, hiszen a stábot nem tudjuk rotálni, a rendszeres kezdő nem pihen, hanem jobb esetben is leül a padra ahelyett, hogy a családjával lenne. Ez hatalmas érvágás, ha vagyunk olyan betyárok, mint az első meccsen voltunk és keményen rotálunk, lehet, hogy ezt a terhet összesen két meccs erejéig kell csak elviselnünk. Viszont eddig 10 alkalommal nyertük meg a sorozatot, mi vagyunk a rekorderek és egy rotált Brighton ellen a B csapatunkat sem tekinteném esélytelennek.

Eddigi Ligakupagyőzelmeink időben visszafelé: 23/24,  21/22,  11/12,  02/03,  00/01,  94/95,  83/84,  82/83,  81/82,  80/81.

És igen, volt egy olyan győzelem is, ami sokat nem adott hozzá.

A 10 győzelemből ott van 3 olyan, ami szerintem nagyon kellett. Nagyon kellett Klopp utolsó évére a kupa. A 21/22-es vas nélkül talán nem dőlünk a kardunkba, de a 11/12-es szezonban, amikor a PL-ben a legtöbb gólpasszunkat Charlie Adam adta és amikor Downing megérkezett a keretbe, hogy legyen, aki eltalálja Carroll fejét messziről sokat jelentett egy kis ünneplés. A csapat Kenny vezetésével január 11-én megnyerte a City (Manchini csapata) elleni odavágót, a visszavágót 2:2-es döntetlenre hozta, február 26-án pedig vezetésével elhozta a csapat a vasat a Cardiff ellen, hosszabbításban 11-esekkel.

A csőd elől megmenekülő klub első fellélegzése ez a kupasiker volt. Az első tizit Gerrard hagyta ki, az utolsót pedig Anthony Gerrard. Abban az évben az FA kupában szintén a döntőig mentünk, 2:0-ás hátrányban a Chelsea ellen Carroll szépített, majd nyomtuk a végéig, de maradt a 2:1.

Nem merészkednék messzebb az időben, hogy a többi kupagyőzelem jelentőségét is sorra vegyük, legyen ez elég. Persze, akinek hozzám hasonlóan nincs meg a 2003-as mú elleni finálé – azaz nem tudom eldönteni, hogy láttam-e vagy sem, pedig 15 évesen más emlékek elég élesen megvannak –, az nézzen bele ebbe a videóba.

Houllier utolsó kupája volt ez nálunk, de nálam mindegyik sikerének emlékét felülírták már az utolagos videónézegetések képsorai (1 UEFA, 1 FA, 2 Ligakupa velünk). Benítez első szezonjában is Ligakupadöntőt játszott a csapat, csak Mou Chelseaját nem tudtuk lenyomni. Szóval ez a fiszfaszkupa, libakupa és még ki tudja mi Houllier első és utolsó kupája, Rafa első döntője 2004-ből, jó kis készülés volt 2005-re, Kenny visszatérésének felemelő pillanata volt szintén a sorozatban elért végső győzelem, BR-nek is jót tett volna, de nála kimaradt, Klopp duplázott és a búcsúszezon egyetlen ünneplése a Ligakupa győzelem volt tavaly. A múltat elnézve simán lehet, hogy Slotnál is a Ligakupával nyílik a vitrin.

A 2003-as ligakupa döntő talán Dudek második legnagyobb meccse, mégse ő van a képen.

 

Mire számíthatunk a Brigton ellen?

A legjobb 16 között vagyunk jelenleg, a tét a legjobb 8, tehát nem fogjuk a falig tolni, ahogy a Brighton sem. Ugyanakkor két posztjában új edző, a sirályoknál a mindössze 31 éves Hülzelernek a sorozatban ez már a 3. köre, tehát a két újonc edzők eddig egy, illetve két alkalommal próbálgathatta tétmeccsen a keretük mélységét.

A teljes kezdőt nem jósolnám meg, Quansaht nagyon várom, Gomez, Endo, Tsimikas, Morton, Gakpo mellett nem tudom, ki fog kezdeni, Nyonit a kezdőben imádnám (Danns, ha jól tudom sérült). Jarosnak adhatnánk még egy meccset, ha már így alakult, bár nem tudom, hogy Kellehertől el kell-e venni a sorozatot azért, mert Alissont pótolja. Nehéz kérdés, Slot viszont ezt is meg fogja oldani.

A meccs 20:30-kor kezdődik.