hobby horsing
Kalmár Zsolt, Gulácsi Péter, Willi Orban, Szoboszlai Dominik szevasztok!
Az újdonságokat néha nehéz megszokni, viszont Slot első 10 meccsének mérlege 9 győzelem, 1 vereség. Megbirkózunk vele. Persze, furcsa volt látni a Chelsea ellen azokat a játékszituációkat, főleg a meccs elején, amikor védekeztünk, senki sem támadott le és szépen visszahúzódtunk a saját térfélre. Nem emlékszem, mikor láttam ilyet magunktól utoljára. Olyan, minta Klopp veszett kopófalkáját valaki egy új sportban próbálná ki. Az, hogy lassan a táblázatra lehet nézni, de Slot focijának képe – vagy az új helyzetre kitalált foci képe – még csak most kezd előtűnni, közben elképesztő eredményes kezdést láthatunk, hát le a kalappal. Van egy olyan fiatal edző ebben az artetás generációban, aki nem tetoválja magára Klopptól, Guardiolától vagy mondjuk David Moyestól, ellesett saját stílusát, hanem úgy menedzsel le mérkőzéseket, hogy a várható játék képének megfelelő taktikát vár el a srácoktól. Úgy is mondhatnám, hogy beült Klopp golfjába, amiben benne van 200.000 és ebből 120.000 kettesben hajtva, és halál nyugodtan 110-el végigmegy Debrecenig a pályán. Persze, annak idején legyorsultunk mindenkit, de most mintha bővülne a srácok eszköztára. Na, lóra, buszba, repülőre, szászországban kell bemutatni egy vadiúj performanszt.
Nézzük is a szászországi látnivalókat
A Red Bull tett jó pár kört Németországban, mire saját fociklubot alapított. Mára megalkotta a maga többklubos rendszerét. Több kontinensen jelen vannak, van Dél-amerikai klubjuk és van Észak-amerikai is, sőt kínai is. Tavasz végi hírek voltak, hogy a Leeds-ben is részesedést szereztek, bár ott nem lesz benne sem a címerben, se nem határozhatja meg a klub működését, egyelőre szponzorként van jelen.
Na de hogyan jött létre az Rasen Ballsport Leipzig? A Sachsen Leipzigtől, az 1860 Münchentől, a Fortuna Düsseldorftól és az St. Paulitól is kipenderítették a Red Bullt a tárgyalóasztal mellől, ugyanis ezekben a klubokban akartak szponzoráció révén többségi befolyást szerezni vagy részesedést vásárolni. Azért nem írok többségi tulajdonjogot, mert az nem lett volna törvényes Németországban. Több szurkolótábor tüntetésekkel vétózta meg az új szponzor/tulajdonos érkezését, mikor kiderült számukra, hogy itt többről lenne szó, mint puszta szponzoráció. 2009-ben végül a Markanstädt-ot, Lipcse külvárosának is beillő közeli kisváros csapatát szerezte meg az energiaitalgyártó. A Markanstädt regionális ligában szerepelt, nézzétek el, nem fogom kideríteni, történt-e jogsértés vagy azon a szinten már lehet focikubot tulajdonolni Németországban is? A lényegen nem változtat, hiszen a Red Bull ambícióival és lehetőségeivel egyértelmű volt, hogy a regionális ligából tovább fog jutni. A Red Bull 2009-ben megalapította a Rasen Ballsport Leipziget, egybeolvasztotta a klubot a Lipcse mellett megvásárolt kis klubbal, nevét rövidítve, R.B.Leipzig-ként használva, hiszen Red Bull Leipzig nem lehetett a név.
Pár mondat még a Salzburgról. 1933-ban két csapat egyesülésével lett SV Austria Salzburg, 1978-ban FC Casino Salburg, mert a Wüstenrottal ilyen szponzori szerződést kötöttek. 2005-ben vásárolta meg a Red Bull a klubot, 2006-ben Trapattonival vágtak neki a bajnokságnak, akinek Matthäus volt a segítője. És azóta a láncolat töretlenül épül tovább. Amúgy a Red Bull egy thájföldi ital, a Krating Daeng ötletére épít, egy osztrák fickó találta ki és Salzburgban van a cég központja.
Mit keres itt Klopp?
Nemrégiben kiderült, hogy a Red Bull klubhálózatában munkát vállalt az egyik legnagyobb edzőlegendánk, Klopp, ami a Fonat kommentmezejében is sokszínű fogadtatásban részesült.
Az én meggyőződésem az, hogy Klopp nem fogja a jól felépített karakterét beáldozni egy nyugdíjas állásért, döntése nem pusztán annyi, hogy letette a pénz mellé a garast. Arra ott lett volna a Bayern és sorolhatnám. Az energiaitalgyár nevével működő cég a sport sok-sok területén jelen van, de úgy tűnik, a legnagyobbat a fociban szeretnének alkotni. Maga a termék, az energiaital már nem csak reklámfelületet keres magának, nem Marlboro felirat a F1 autón. Itt arról van szó, hogy egy cég (nem egy állam) focikubhálózatot épített ki és szakmailag sikeresnek mondható a ténykedése.
A Liverpoolt birtokló Fenway Sports Group (FSG) szintén több sportágban van jelen és szintén a többklubos modell szerint kívánja folytatni a működését a fociban is. Az, hogy a Bourdeaux meglesz végül vagy másik csapat után nézünk, bizonyára ki fog derülni nemsokára. Miután minket kirántott a csődből vagy fogalmazhatunk úgy is, hogy jó időben megérkezett befektetőként, visszavitték a Poolt a foci csúcsára, egyben megszerezték Jürgen Kloppot. Emlékeim szerint ezzel itt senkinek sem volt baja. Klopp most egy olyan vállalkozásban fog dolgozni, ami megpróbálja átalakítani a német foci erőviszonyait, azt az erőviszonyrendszert, ami be van betonozva szerintem nagyon is helyesen például azzal, hogy nem lehet felvásárolni klubot (nem tudom, hanyadik ligáig lefelé), ugyanakkor a koncentrált tőkebeáramlás korlátozása a Bayern egyeduralkodását is kőbe vési. Számos német csapat működik kiválóan, de sem a Mainznak, sem a Frankfurtnak vagy a Freiburgnak esélye sincs a bajnoki címre. A Leverkusen egy nagy és gazdag klub még a Bundesligában is, diadaluk viszont így is szenzáció, mint ahogy Klopp sikerei is azok voltak még akkor is, ha egy német óriás, a BVB kispadján érte el azokat. De érdemes azt is megemlíteni. Persze a Bundesliga történetében voltak már vitatható események. Németország egyesítésével nem az történt, hogy egyesült a két liga, hanem az 1963-ban alapított Bundesligába és az alatta lévő osztályokba felvették a keleti klubokat is. A Bundesligát egyébként annak idején Dortmundban alapították. Városonként csak egy lehetett a 16 csapatos ligában, így Münchenből az 1860 München lett bundás alapító tag és nem a Bayern. A keletnémet bajnokság beolvasztásakor összesen kettő keleti csapat folytathatta az első osztályban. A többit alsóbb ligákba sorolták.
Jól van ez így? A mostani bundásban az is rendszerszintű jelenség, hogy a Bayern megszerzi a legjobb játékosokat, Klopp sztárcsapatának három kiemelkedő alakja, Lewa, Götze és Hummels is bőrgatyát húzott, közöttük kettő ingyen, egy jóárasítva. Mit szólnánk, ha Cou és Suarez ingyen ment volna a citybe vagy a múba, Van Dijk meg bagóért? Mindezek után kicsit fondorlatosabban, de Klopp újabb sikersztoriának eredményeit is lefölözte a city, szabálytalanul működtetett klubjuk megszerzett több PL címet is és ki tudja, hogy a jelenlegi eljárás végével vajon visszamenőleg lesz-e valami igazságtétel próba, vagy megint két alsóházi csapattól vonnak le inkább pontokat (a mú halkan összerezzent). EL majd BL döntő után megnyertük a BL-t a PL-t, közben jött a Covid és bár lett Angliának egy olyan klubja, ami a törvénytelen cityt is leverte, mégis belénkállt a bírói stáb és beismert hiba után sem kompenzált semmit, hanem a Tott meccs után elfújt még párat egy olyan szezonban, amikor megint csak vezettük a bajnokságot. Vagy ott van a szombat déli meccsek esete, ha összehasonlítjuk a Forset elleni teljesítményünket a most vasárnapival, el lehet gondolkozni, hogy egy válogatott szünet után mennyire rondít bele a versenybe az aránytalan meccsbeosztás. Na ezek után Jürgen vedd a horgászbotod és legyél kellemes nyugdíjas.
Nem. Jürgen segítségével három kihívója lesz a Bayernnek, ebből két kihívó felépítésében Klopp is részt vett/vesz. És bár nem mindenkinek világos, van egy Yorkshire-i klub, a Leeds, aminek a Manchester United az első számú riválisa. Itt is elkezdett nyomulni a Red Bull, de egyelőre csak szponzorációról beszélhetünk. A történet a Yorkok és a Lancaster, azaz Lancashire rivalizálásáig nyúlik vissza és bár már látom a jelentkezőt az első sorban: – Manchester a lónak a faágát Lancashire-i –, de üljön vissza, mert az 1972-es közigazgatási reformig az volt többedmagával.
Leállok, itt ennyi már bőven elég. Azért írtam le mindezt, hogy jelezzem, számos narráció mentén ki lehet jelölni az igazság pilléreit és nyugodtan mindenki utálja a Red Bullt, én sem szeretem. Viszont meggyőződésem, hogy tartozunk annyival Jürgen Kloppnak, hogy figyelmesek leszünk az ő narrációjára és amíg nem számol be róla SZEMÉLYESEN, addig feltételezzük, hogy az eddigi nívójának szintjén van ez az elgondolás is, mert ennyit megérdemel. Közben a szaunában egy felszólaló:
MC Hanyagságomnak is van véleménye a témában, egy rövid 2 oldalas gondolat erejéig engedjétek meg, hogy hozzászóljak Jürgen döntésének morális alapjaihoz. Egyrészt, az in Klopp we trust narratívát erősítem, úgyhogy az eddig elhangzottak Jürgeni, mint magánember részével abszolút rezonálok. Az ő dolga, amíg jól érzi ott magát, felőlem azt csinál, amit akar. Az, hogy passzol a feladatkörbe, már nem morális kérdéskör. Az viszont igen, ahogy a Red Bull építkezik. Bundes házszabályt nem szegtek (vagy hanyag vagyok és nem rémlik), az elmúlt évek alapján tudatos építkezés, sztárpalánták értékesítése és a pénz visszaforgatása volt a cél új sztárok felépítésére. A Salzburg akadémiai rendszere persze egy komoly versenyelőny, csak éppen nem szabálytalan. Igazából a következő megvásárolt klubcsapattal mi is egy morális döntésre leszünk ettől, a Red Sox, a Pittsburgh Penguins mellett. Hozzánk hasonló cipőben jár az Arsenalt uraló Stan Kroenke, aki egyben az LA Rams, a Denver Nuggets és a Colorado Avalanche tulaja, sok egyéb kisebb volumenű csapat és cégcsoport mellett. Nem újdonság tehát, amit a Red Bull épít és tudtommal nem csalás, maximum demoralizál sokakat, hogy a régi jó dolgokból nem maradt már semmi (nem kötekedésből írom ezt így, ez tényleg valós és érthető gondolatmenet.) Visszakanyarodva Jürgenre, sokkal inkább hiszek abban, hogy ezt a „harmadik erő” kihívása miatt vállalta ezt a feladatot, nem önazonos ő a nagy pénznek leüléssel. Ha mégis így van, lelke rajta, ettől még az elmúlt 8 és fél év nem vesz kárba. Nem tud és nem is kell egy ilyen embernek megülni a seggén. Mindkét fél úgy érezte, van mit adnia egymásnak. Én szurkolok nekik. Visszaadom a szót:
Érkezzünk meg a jelenbe
Térjünk rá a szerda 21:00-ás melóra. A Lipcse remek szezonkezdetet produkál, Guláék a 7 Bundesliga meccs alatt veretlenek, két döntetlen mellett 6 alkalommal nem kaptak gólt és igen, ők is 2 kapott góllal várták a legutóbbi Mainz elleni fordulót, mi egy pár centis nem lessel benyeltük, ők 2:0-ra lehozták. Szóval még nálunk is kevesebb gólt kaptak a bajnokságban. De csak azért, hogy a BL-ben 2 meccs alatt 5 gólt kapjanak, 2-őt az elbukott Atleti elleni meccsen, 3-at a Juve elleni bukta alkalmával. Szóval komolyabb mérkőzéseken kinyílik a gólzsák negatív zsebe is, a bundásban is a Kusen ellen kapták azt a kettőt, igaz, idegenben verték őket 2:3-ra.
Hogy mik lesznek a nyerőszámok ellenünk? Nem Lukeban fog múlni, aki bejátszotta magát a francia válogatottba is. Nem is Gulácsi Petin, aki nyáron kapott 10 milláért egy posztriválist a belga u21 kapujából, de köszöni szépen, nem ül le a padra. Elől pedig ott van az a Sesko-Openda páros, akik karaktert mutatnak. Vagyis tudnak karaktert mutatni. Na meg Xavi Simons, aki kölcsönben van náluk, a mértékadó német focisoldal irgalmatlan számot írt mellé euróban, de szerintem nem róla szól majd a lipcsei este.
Egyébként izgalmas még Lipcsében, hogy a bajnokságban remekül működő három belsővédős felállás helyett a BL-ben csak Lukeba-Orban párossal mentek eddig. Érdekes kérdés, hogy ellenünk milyen felállásban futnak ki a szászországi gyepre.
Nálunk?
Hihetetlen, de újabb győzelemmel eddig idén a BL és a PL 10 meccséből 9-et megnyertünk. Ez eszméletlen. 20:4 a gólkülönbség. Jones apuka legutóbb megmutatta, hogy ha rotálni kell, akkor hozzá lehet nyúlni, simán kiszorít Grav-on kívül bárkit. Eleganciával, labdabiztossággal, kiszámíthatatlan szűk cselekkel, mégis dinamikusan, nem meg-meg állva, mint tette azt pl. Downing. És hát vert egy gólt és összehozott egy tizit. Azaz összehozott volna még egyet, ha a kapuson túlcsorgó labda után ugró testét nem teljesen szabályosan borítja fel Sanchez, a Chelsea kapusa. Ha ilyet lehet, Kelleher jobb, ha felszed magára még 10 kilót, mert a bántalmazó kapusfiguráké a jövő.
Ha már jövő, mi van a szerződéshosszabbítókkal?
Salah, Alisson, Arnold hármas szerződéshosszabbításával kapcsolatban repkednek a hírek. Salah távozása az űrszezonja óta folyamatos téma, Alisson pedig a sérülése és a valenciai igazolás miatt nagyon más tészta. Itt van viszont Arnold, akinek változik a szerepköre, sokkal inkább azt látom tőle, amit a karriere elején játszott. Érzésre kevesebbet húzódik be középre, Grav, illetve más a középpályán pedig nem mozog be a helyére, amikor fent ragad, azaz nem ragad fent. Nekem úgy tűnik, hogy Grav hasonló szerepkörben játszik, mint a top Fabinho tette – a top Fabinho környezetében nem volt szélről befelé mozgó Arnold és most sincs. Ezzel Arnold szerepe talán kevésbé látványos, viszont talán jobban integrálható a válogatottba. Arnold Klopp alatt és főleg a bajnok szezon óta erősebben részt vett a támadásépítésben, a kulcspasszokat nem kifejezetten az oldalvonal mellől adta, illetve hangsúlyosabbá váltak a játékunkban az átlövései. Most nekem úgy tűnik, hogy kevesebb távoli bombával próbálkozik.
Izgatottan várom, mi lesz a következő laza gimnasztika, letámadunk vagy sem, Arnold marad a szélen vagy beúszik a mélységbe kevergetni?
Egy biztos, ez most nem a szigeten lesz, terpáiásan remek játékvezetésért ültek a fiúk repülőre, hogy megnézzék, hogyan hasít Slot meccsterve 12 ember helyett 11 ellen szerda este 21:00-tól, azaz kellemes Lipcsei gimnasztikát minden kedves műértőnek, lassan összeállt a kép: