Anfield projekt
Liverpool és a stadion? Egy roppant komplex gazdasági-kulturális-szociális problémakör évtizedes történelemmel, melyhez csak a legnagyobb körültekintéssel szabad hozzányúlni. Nincs még egy csapat melynek a DNS-ébe ennyire beleégett volna a stadionja, mint a mienkébe, köszönhetően a klub alapításának. Azt is tudjuk, hogy a klub brandjének milyen fontos eleme a stadion, a Kop és a szurkolók. Természetesen az is igaz, hogy a Taylor-jelentés utáni csak ülőhelyessé alakítás óta a kapacitása kicsi. Évek/évtizedek óta a tulajdonosok, csapatvezetők teljesítményének megítélését erősen befolyásolja, hogy mit tettek a stadionkérdésben. Roppant kényes téma és a jelen posztnak nem is a fő témája az elmúlt években a stadion ügyében történtek értékelése. Annyit jegyeznék csak meg, hogy a szívem mindig is a felújítás fele húzott, így örülök, hogy végül ez a megoldás nyert. A lényeg az, hogy a számunkra új stadion/felújítás kérdésként ismert kérdéskör sohasem csak a csapatról és a stadionról szólt, hanem Liverpool városnak a kissé lerobbant L4, azaz Anfield kerületének a megújításáról. Így végig fontos szereplő volt a liverpooli városháza a csapat mellett. Nem véletlen, hogy a többszereplős sztori már-már budapesti metróépítésszerű kanyarokat hoz és időt igényel.
A mostani bejelentés egy komplex városrehabilitációs projekt, melyet elsősorban egy hármas partnerség a Liverpool FC, a Your Housing Group és a projekt vezetőjeként a városháza tervez lebonyolítani. A fontos az, hogy végre a városháza és a klub megegyezett, és közös célokért közösen fog tenni. A ppp public-private-partnership projektekről nekünk csupa rossz példa jut eszünkbe, partnerségről általában is, de a jelen esetben a megvalósuló 260 milliós projektben mind három fél érdekei jól kiegészítik egymást és világosan látszik, ki melyik elem elérésében érdekelt. A városházát elsősorban a 700 új munkahely és a park-, valamint útfelújítások érdeklik. A fejlesztő csapatot a kialakítandó 250 új ház és az új üzletközpont és hotel. Míg a csapatot nyilvánvalóan a stadionfelújítás. A projektet a maga teljes komplexitásában lehet csak nézni és megvalósítani. Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy a partnerség vezetője a városháza, és a stadionfelújítás ugyan a legnagyobb tétel (150 millió), de csak egy eleme az összetett projektnek.
A mostani bejelentés az első lépése egy nagyon hosszú folyamatnak. A bejelentést megelőzte a nulladik lépés a politikusok és cégvezetők megegyezését követően egy szakértői munka (építészek rajzolgattak, közgazdászok számolgattak), mely kihozta a jelen tervezet sarokszámait. Most a bejelentést követően a legfontosabb feladat a helyi lakosokkal, üzlettulajdonosokkal elfogadtatni az ötleteket, itt jön a képbe az, hogy a projekt vezetői politikusok. Kiemelt fontosságú lépés még, hogy a lebontandó házak közül azt a kb. 10 darabot megszerezzék a partnerek, amit még nem sikerült felvásárolni. Remélem ingatlanspekulánsok kezén vannak ezek az ingatlanok és nem olyanoknál, akik elveik miatt nem adják el – többet fizetni mindig könnyebb. Hiszen az egész projekt megvalósítását jelentősen csúsztatható tényezőről van szó. Ha sikeresen elfogadták az ötletet a helyiek kezdődhet a tervezési szakasz. Először el kell készüljenek a látványtervek és a hozzájuk kapcsolódó költségkalkuláció. Ezt el kell fogadnia a hármas partnerségnek. Majd jöhetnek az engedélyeztetési tervdokumentáció és a hozzá kapcsolódó költségszámítás természetesen ezt is el kell fogadtatni a partnerekkel. Az engtervek alapján be kell szerezni az engedélyeket (a városháza szerepvállalásával a kidolgozásban nem lesz annyira időhúzó folyamat, mint lehetne). Ezután jöhet a kiviteli tervek készítése a hozzá kapcsolódó költségbecsléssel. (Aki menedzselt már építéses projektet vagy szimplán csak építkezett már, az tudja, hogy a költségek a tervezési szakasz előrehaladtával folyamatosan nőnek.) Építészeti tervezési szempontból ezután következhet a kivitelezés, ami még nem a folyamat vége, hiszen még hátra van az építkezés végén a hatósági engedélyek begyűjtése, ahol a városvezetés szerepe megint jól jöhet. Már ennyiből is látszik, hogy egy hosszadalmas procedúráról van szó. Azonban nem ennyire egyszerű a helyzet, hiszen a városháza vezető szerepe miatt, a lakossági véleményeket is ki kell kérni minden tervezési szakasz végén, és ha szükséges módosítani rajtuk, hogy a nép boldog legyen (természetesen a csapatnak sem hátrány, ha a szomszédság elégedett). Valamint pénzzel is beszáll a városháza, sőt EU-s pénzek bevonásáról is szó van, így az összes tervezőt, kivitelezőt közbeszereztetni kell, ami, mint tudjuk, nem egy gyors folyamat. Így Kelet-Közép Európából nézve a most hangoztatott 5 éves projektidőszak nem kicsit ambiciózusnak tűnik nekem, sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy kell 7 év mire befejeződik.
Összegezve egy nagyon hosszú és rögös út elején tart a projekt. Azonban mindig az első lépéseket a legnehezebb megtenni. Hosszú idő után most már lehet tudni, hogy ha nem is gyorsan, de meglesz az Anfiled kibővítése és kipofozása, mert minden adott hozzá, csak ki kell várni.