Izgalmas idők

Az új szezon jelenette izgalmakat csak tovább fokozták az új érkezők. Henderson nyilatkozta a napokban, hogy a játékosok pontosan úgy reagálnak egy-egy új átigazolásra, mint ahogyan a szurkolók szoktak: mindenki várja az első találkozást. A COVID miatt a szokásosnál is sűrűbb lett az idei menetrend, ami szintén izgalommal tölti el a rajongókat, hiszen így két-három naponta láthatjuk élőben kedvenc csapatunkat.

Felelőtlenül elvállaltam a Lincoln elleni kiharangot úgy, hogy már akkor tudtam, nem fogom látni a meccset. Tehát ez a poszt nem igazán fog a múlt csütörtökről szólni. Viszont este a bajnokságban, a hét későbbi szakaszában pedig az egyik mikiegér kupában játszunk az Arsenallal, így ez az írás ezen mérkőzések felvezetője is lehetne. Viszont az őszintét megvallva, fontosabbnak tartom azt átbeszélni, hogy Thiago és Jota mit tud majd hozzáadni a játékunkhoz a jövőben, így a továbbiakban leginkább erről olvashattok majd.

Azonban ne menjünk el szó nélkül a múlt csütörtök mellett sem. Igaz, hogy jóval gyengébb volt az ellenfél, de utólag visszatekintve nagyon örömteli, hogy a „B” csapat ilyen magabiztossággal tudta legyőzni alsóbb osztályú ellenfelét. Minamino, Elliot és Jones is egyre erőteljesebben kopogtat az első csapat ajtaján, ami több szempontból is bizakodásra ad okot: A) a padról is minőséget tud becserélni Klopp, akik képesek lehetnek megfordítani a játék képét; B) a csapaton belüli növekvő versenyhelyzet mindenkit jobb teljesítményre ösztönöz. Nem hiába hangoztatja a klubhoz közeli sajtó, hogy az idei a legerősebb liverpooli keret Klopp regnálása alatt.

Ehhez nagy mértékben hozzájárul a két új játékos, Jota és Thiago érkezése is. Az érkezésük nem jelenti azt, hogy innentől a csapat teljesen más taktikában fog játszani, viszont hosszú távon azt eredményezheti, hogy a terheket hatékonyabb lehet majd megosztani, és csapatdinamika is kiegyensúlyozottabbá válhat. Kezdjük először a spanyollal.

NévJátszott percHosszú labdák számaHosszú labdák száma 90 percenkéntHosszú passzok pontossága
VvD3420122332,1885%
TAA3177120834,2255%
Gomez200772232,3884%
Robertson311469420,0664%
Hendo224160024,1073%
Thiago177354027,4186%
19/20-as szezon bajnoki adatai, Thiago + a Liverpool 3-4 legjobb játékosa az adott kategórián belül. Forrás: fbref.com
NévJátszott percPasszok száma a támadóharmadbaPasszok száma a támadóharmadba 90 percenként
VvD34202275,97
TAA31772005,67
Henderson22411817,27
Robetson31141765,09
Thiago17731859,39
NévJátszott percProgresszív passzok hosszaProgresszív passzok hossza 90 percenként
Thiago1773894,52

Ha egyszerűen szeretnénk kifejezni magunkat, akkor a számokból az látszik, hogy a középpályára is került egy Trent szintű játékszervező, ami nagyon örömteli, hiszen innentől az ellenfeleknek nem elég csak a szélsővédőkre figyelni. Thiago 90 percenként többet passzol a támadóharmadba, mint bármelyik másik liverpooli játékos, és sok súlypontáthelyezzésel próbálkozik, ami egyértelmű előnyt jelenthet majd a betömörülő kiscsapatok még hatékonyabb feltörésében. Külön érdemes kiemelni, hogy középpályás létére milyen hatékonyan passzol távolra is.

NévJátszott percPressing esemlnyek számaPressing események száma 90 percenkéntPressing-hatékonyság
Firmino298869420,9031,10%
Szalah288055217,2532,60%
Henderson224153221,3731,80%
Mané274550416,5230,40%
Thiago177329214,8234,60%
Névjátszott percPressing események száma a pálya középső harmadábanPressing események száma a pálya középső harmadában 90 percenként
Firmino29883069,22
Henderson224128611,49
Wijnaldum29342567,85
Keita8199910,88
Thiago17731678,48
NévJátszott percPasszok száma letámadás alattPasszok száma letámadás alatt 90 percenként
Thiago1773703,5584,30%

Viszont annak köszönhetően, hogy Thiago remekül áll ellen a letámadásnak (jól cselez, és sokat passzol nyomás alatt), kifejezetten hasznos lehet a rangadókon (például ma este az Arsenal ellen), hiszen ezeken a mérkőzéseken gyakrabban próbálkoznak pressinggel az ellenfelek. Ezen felül jól támad le (magas pressing-hatékonyság), és ezt jelentős részben (közel 60 százalékban) olyan területen teszi, ahol labdaszerzés után sok esetben közvetlenül a védelmet lehet támadni. Ha összegezni szeretnénk a fentebb látottakat, akkor Thiago úgy segíti a támadásokat, mint a szélső védők, de úgy védekezik, mint a középpályások (kicsi képzavar lehetne ez, de nem a Liverpool szurkolóinak). Ritka egyveleg ez, nem is kell szerintem tovább ecsetelni, miért lehet hatalmas fogás.

Ami Jotát illeti, a kép elsőre talán nem ennyire egyértelmű, mint Thiago esetében, viszont a portugál teljesítménye fiatal kora ellenére igen meggyőző. 21 évesen játszott először a Premier League-ben, és két szezonja alatt 16 gólig és 6 gólpasszig jutott. Ezen kívül sokat támad le, amely képességét Lijnders külön kiemelte.

NévJátszott percPressing események számaPressing események száma 90 percenkéntPressing-hatékonyság
Jota228657322,5622,20%
19/20-as szezon bajnoki adatai, Jota + a Liverpool 3-4 legjobb játékosa az adott kategórián belül. Forrás: fbref.com
NévJátszott percPressing események száma a pálya támadó harmadábanPressing események száma a pálya támadó harmadában 90 percenként
Szalah288034210,69
Firmino29883309,94
Mané27452287,48
OX14851247,52
Jota22861546,06
Jota22861325,2057,60%

Jota sokat többet támadott le, mint a liverpooli játékosok, (de ez a különbség a két csapat helyzetéből is adódhat, hiszen a Wolves inkább védekezik, míg a Liverpool inkább dominálja a meccseit), viszont hatékonysága elmaradt a többiekétől. Maga a stílus jó ajánlólevél, a hatékonyság a korral, a taktikai érettséggel és a jobb csapattársakkal biztosan javulni fog a jövőben. Érdekesség, hogy leginkább a pálya középső területén hajtotta végre a letámadási akciókat, amit magyarázhat a Wolverhampton taktikája. Azt viszont ki kell vele kapcsolatban emelni, hogy legalább annyira univerzális játékos, mint Mané. Tud 4-3-3-ban a támadó hármas szélén vagy a közepén, 4-4-2-ben csatárként, de akár szélsőközéppályásként is játszani. Ez a féle sokszínűség tökéletesen beleillik Klopp víziójába, és talán ez jelenthet számára előnyt Shaqirivel vagy Origivel szemben.

Sokat cselez, amely erénye hasznos lehet a betömörülő kiscsapatok ellen. Érdemes még vele kapcsolatban kiemelni, hogy bár nem kifejezetten gyors, de remek ütemérzékkel van megáldva, így a hosszú kiugratásokkal (amelyeket VvD, TAA és Thiago is szeret és tud is alkalmazni (lásd az első táblázat)) Mané és Szalah mellett őt is rédemes lehet célbavenni. Erre egyébként remek példákat hoz Michael Cox a The Athelticen megjelent írásában. Ebben a szerző külön kiemeli, hogy Jotáról milyen gyakran állítanak ki játékosokat. Nagyon kíváncsi leszek a játékára, hiszen ha nem lenne benne potenciál, biztosan nem fizetett volna érte a klub 35 milliót (az eredeti ár ennyi lett volna, ha nem részletekben történő fizetésben és alacsony első éves díjban egyeztünk volna meg velük), plána nem 45-öt.

Ami a ma esti meccset illeti, egy nagyon izgalmas összecsapást várok. Arteta alatt sokat javult az Arsenal, és szerintem az ágyúsok érnek majd be a harmadik helyre a bajnokságban, megelőzve a Mu-Chelsea-Spurs hármast. A csatáraik nagyon veszélyesek, míg a védelmük sokat erősödött az új érkezőknek köszönhetően. A középpálya picit még üresnek tűnik, nem is csoda, hogy oda még szeretnének játékost igazolni, de ha sikerül a Lyonból elhozni Aouart, akkor ott is meglesznek.

Nálunk Thiago és Alisson játéka kérdéses, míg OX és Hendo sérülés miatt nem lesznek ma. Remélhetőleg előbbi kettő elérhető lesz, mert a játékuk sokat jelenthet majd a csapatnak. Ezen kívül, a fentebb felsorakoztatott érvek miatt is, nagyon kíváncsi lennék Thiago játékára egy igazi rangadón. Kezdés 21:00, Digi Sport 1.

Szolgálati közlemény: ez a poszt a csütörtöki meccs felvezetője is, így nem maradhat ki a következő sem. A ligakupában erősen felforgatott kezdőt, Jotát, Minaminot, Shaqirit, Elliotot, Jonest várom. A csütörtöki meccs után Glen jelentkezik a heti kiharanggal. Jó szurkolást a hétre mindenkinek.